Popis
Písmenožrout je jednoduchá hra na procvičování české abecedy a na rozšiřování slovní zásoby. Hází se kostkou a postupuje se libovolnou cestou od modrého políčka na růžové. Podle toho, na jaké písmenko hráč vstoupí, musí říci slovo, které tou hláskou začíná. Pokud hráč vstoupí na Písmenožrouta, musí se vrátit o čtyři políčka nazpět. Jednotlivá písmena si lze i zapisovat a na konci hry se všichni pokusí, složit ze svých písmenek co nejdelší, smysluplné slovo. Hra má několik variant pokročilosti, které jsou popsány níže, a mohou si tak zahrát i různě staří sourozenci: ten mladší postupuje jako v základní hře a ten starší jako ve verzi pro pokročilé.
Hra je vhodná zejména pro prvňáky a předškoláky. Její koncept ostatně vytvořily naše dvě šestileté děti, když si chtěly procvičit počáteční písmena. Počet hráčů není omezen.
Hra rozvíjí sluchové vnímání a slovní zásobu. Na herním plánu jsou použity pouze formy velkého tiskacího písmene, čímž se hodí dobře pro ty, co se učí číst genetickou metodou.
Písmenožrout je prodáván pouze jako herní plán, o velikosti listu A3. Navíc potřebujete kostku a figurky podle počtu hráčů.
Varianty hry:
Základní varianta pro začátečníky, neboli Písmenožrout obecný:
Start je na modrém políčku, cíl na růžovém. Každý/á hráč/ka se posouvá o tolik políček, kolik hodil/a. Tam řekne slovo začínající písmenkem, na kterém stojí. Pokud vstoupí na tlamu písmenožrouta, musí se vrátit o čtyři políčka zpět. Cestu si volí sám, kudy chce. Kdo došel do cíle, vyhrává.
Varianta Písmenožrout psavý:
V této variantě se zároveň cvičí i psaní a je předstupněm ke hře Scrabble. Hraje se jako základní hra. Navíc si hráči píší na papír všechna písmena, na která během hry stoupli. Na závěr vytvoří ze svých písmen co nejdelší, smysluplné slovo.
Varianta Písmenožrout bezbranný:
Tato varianta umožňuje chránit se před písmenožroutem a je určena spíše zkušeným "písmenkářům/řkám". Ten, kdo vstoupí na políčko písmenožrouta, se nemusí vracet, pokud řekne větu o pěti slovech, která všechna začínají na písmeno uvedené hned za písmenožroutem.
Varianta Písmenožrout zkušený:
Rozšiřujte ještě více slovní zásobu novými směry. Přidejte do hry další kostku. Každý hráč/ka hází vždy dvěma kostkami (případně jednou kostkou dvakrát): jedna určuje počet políček a ta druhá oblast, z jaké dané slovo má být. Tyto oblasti si sami předem vymyslete, podle svých potřeb. Například můžete mít: 1 pro zvířata, 2 pro město, 3 pro profese, 4 pro lidské tělo, 5 pro vesmír a 6 pro slovesa. Pokud tedy někdo vstoupí na políčko s písmenem "Ch" a na druhé kostce padla dvojka, může říct třeba "Chodník". Pokud hráč/ka nedokáže takové slovo vymyslet (například na písmeno X), jedno kolo vynechá anebo vytvoří větu s minimálně pěti slovy, která všechna začínají na následující písmeno na herním plánu.
Tuto variantu lze kombinovat s písmenožroutem psavým tak, že si všechna svá slova zapisujete a na závěr z nich vytvoříte co nejdelší smysluplnou větu.
Varianta Větožrout:
Hraje se jako základní hra, ale nevymýšlíte jen slova, nýbrž věty. Každou větu přitom tvoří minimálně tři slova, která všechna začínají na dané písmeno.
Ostatní publikace na procvičování abecedy: